Erciyes Ace Otel

Erciyes Ace Dağ Oteli Tekir Kapıda 2250 metre rakımda Kayseri develi yolu üzerinde pistlerin kenarında konumlanmıştır. Otele ulaşım oldukça kolay olup otelin kendine ait otoparkı bulunmaktadır. Otelde toplam 18 oda, restoran, kafe-bar, kayak, snowboard, snowkite, snowblade, kızak kiralama, kayak mağazası bulunmaktadır. Ayrıca grup organizasyonları için otelin önünde dağ manzaralı Erciyes Kafe bulunmaktadır. Erciyes dağını tam karşıdan ve önünde hiçbir engel olmadan görebilen tek oteldir. Odaların birçoğu Erciyes manzaralı bir kısmı da Koç dağı manzaralıdır. Otelden direk kayarak liftlere ulaşılabilmektedir ve kayak merkezindeki 3 büyük kapıdan kayarak direk otele gelinebilmektedir. Otelin hemen önünde snowkite yapabilme imkânı vardır. Snowkite ile dağın her yerine gidip geri otele dönülebilir. Ayrıca Ace Otel 2250mt rakımda pistlerin kenarındaki konumu ile Türkiye’nin en yüksek irtifalı otelidir.

 

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Dağı’nda kurulu dağın güneydoğu cephesinden kuzey batı cephesine yayılan bir kayak merkezidir. Kayak tesislerinin en alt istasyonu 2000mt rakımda en üst istasyonu ise 3400mt irtifada bulunmaktadır. 2011 yılında hayata geçen master planla birlikte 35 milyon metrekarelik bir alanda geniş kapsamlı bir kayak merkezi inşa edilmiştir. Dağdaki tüm liftler son teknoloji olarak yenilenmiştir. 2 adet gondol 11 adet telesiyej 1 adet t-bar 1 adet baby lift, 3 adet surface lift olmak üzere toplam 18 adet lift bulunmaktadır. Telesiyejlerin çoğu rüzgâra karşı koruma kapaklıdır ve ısıtmalı koltuklara sahiptir. Pistlerin eğimleri %10 ile %50 arasında değişmektedir. Toplam 105km pist uzunluğuna sahiptir.

 

Erciyes Dağı

Erciyes, 3917 metreye ulaşan zirvesi ile İç Anadolu’nun en yüksek dağıdır. Torosların kuzeydoğu uzantısı olan Aladağların en yüksek noktası olduğu kabul edilmektedir ve Alpin kuşağına dahildir. Zirvenin kuzey yamacında buzulları bulunan Erciyes’te 6 ay kayak yapabilme imkânı bulunmaktadır. Erciyes’e “uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ” yakıştırması yapılır. Erciyes’te 12 ay boyunca sportif faaliyetler yapılabilmektedir. Kışın kayak, snowboard, Snowkite, kızak yazın ise dağ bisikleti, yamaç paraşütü, tırmanış sporları yapılabilmektedir.